PERA BAŞAKŞEHİR

İşitme destek eğitim programı

Değerli anne ve babalarımız, çocuğunuzda işitme kaybı olduğundan mı şüpheleniyorsunuz?

Eğer çocuğunuz;

 

yüksek seslere tepki vermiyorsa,

seslendiğinizde size bakmıyorsa,

TV, müzikli aletleri gibi nesnelere sürekli kulağını yaklaştırıyorsa,

sürekli ağlayarak kendini ifade ediyorsa,

denge problemi yaşıyorsa,

çocuğunuzun etrafa ilgisi azsa ya da hiç yoksa,

eğer akrabalarınızda işitme engeli olan varsa,

ateşli hastalık, orta kulak iltihapları gibi hastalıklar, kafa travmaları, direkt kulağa gelen travmalar (towat, patlama, top vs. çarpması, kulağa yabancı cisim kaçması vb.), buşon (kulak kiri) gibi durumlarda, bu belirtiler, işitme kaybına işaret edebilir!

Çocuğunuza İşitme Engelli Tanısı Nasıl Konur?

 

İşitme kaybının mümkün olan en erken dönemde teşhis edilebilmesi için her yeni doğan bebeğe mutlaka işitme testi yapılmalıdır. İşitme engelli olduğu düşünülen çocuğa, üniversite hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinin odyologları ve Kulak Burun Boğaz doktorları tarafından işitme testi yapılarak tanı konur.

 

Eğer çocukta işitme kaybı teşhis edildiyse; sıra işitme kaybının türü ve derecisine göre uygun cihazlandırmaya gelir. Uygun cihazı size odyologlar önereceklerdir. İşitme engelli tanısı konulduktan sonra çocuğunuza vakit kaybetmeden kayıp derecesine göre uygun işitme cihazı ile cihazlandırılma sağlanmalıdır.

 

 

Pera Başakşehir Özel Eğitim Merkezi’nde ücretsiz değerlendirme seansına katılarak çocuğunuzun durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Seansa katılmak için aşağıdaki başvuru formunu doldurun sizi arayalım;

 

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Adınız Soyadınız
Sohbet
Merhaba,
Merhaba, Pera Başakşehir olarak size nasıl yardımcı olabiliriz.